Ajalugu ja taust

Iga päev mõjutavad haiglaklounid tuhandete laste elu. Sajad haiglad üle maailma on haiglaklounide programmid heaks kiitnud. Teadustööd tõestavad jätkuvalt, et eriväljaõppega klounide suhtumine ja emotsionaalne reageering mõjutavad meie tervist ja paranemist.

Uurijad teavad öelda, et lapsed naeravad umbes 500 korda päevas, keskmine täiskasvanu aga kõigest 15 korda. Rida naerualaseid uurimusi on näidanud, et naer vabastab endorfiine, ravib allergiat ja artriiti, parandab mälu ja suurendab loovust, vähendab kroonilisi vaevusi ning tugevdab immuunsüsteemi.

Naer on vahetu lõdvestumismeetod ning mäng on üks jõulisemaid vahendeid lootusetusetunde kaotamiseks ja energia tekitamiseks. Naeru ja mängu peetakse teraapilisteks, kuna need on laste eneseväljendusvahendid.

Möödunud sajandi 80-ndatel aastatel leidis Ameerika Ühendriikide arst Patch Adams, et tervishoid peab olema rohkem kui ravimid ja ravi. Ta hakkas ravima haigeid klounaadi abil – armastuse, hoolitsuse, mängulusti ja rõõmuga (vt. suurepärast Patch Adamsi filmi, kus mängib peaosa Robin Williams). Sellest ajast alates on professionaalsed haiglaklounide ühingud tekkinud üle kogu maailma.

Tänapäeval tegutsevad haiglaklounid väga edukalt Austraalias, Ameerika Ühendriikides, Ühendkuningriigis, Kanadas, Brasiilias, Argentiinas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Iisraelis, Prantsusmaal, Portugalis, Hispaanias, Rumeenias, Bulgaarias, Saksamaal, Itaalias, Austrias, Šveitsis, Belgias, Madalmaades, Soomes, Tšehhis, Türgis, Hongkongis, Hiinas jne.

MTÜ Doktor Kloun loodi 12. detsembril 2006. aastal ja alates 1. juunist 2007 külastavad Doktor Klounid lapsi Tallinna Lastehaiglas, alates 2008. aasta septembrist Tartu ÜK lastekliinikus ning Maarjamõisa Haigla lasteonkoloogia ja lastekirurgia osakonnas. 2013. aasta maikuust alates teevad iganädalasi rõõmuvisiite Doktor Klounid Narva Haigla lastele.Aasta noorsootöö tegija. Tartu 2013 Toeta ülekandega Doktor Klouni! Annetuste kogumise hea tava